Оголошення

Проект документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку містобудівної документації "Коригування детального плану території для будівництва зернового елеватора на 80,0 тис. тонн в с. Вирішальне Лохвицького району Полтавської області"

Повідомлення про оприлюднення

ЗВІТ СЕО

 

 

Заява

про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту містобудівної документації «Коригування детального плану території для  будівництва зернового елеватора на 80,0 тис. тонн в с. Вирішальне Лохвицького району Полтавської області»

Відповідно до статті 10 ЗУ «Про стратегічну екологічну оцінку», з метою визначення обсягу досліджень, методів екологічної оцінки, рівня деталізації інформації, яка включається до звіту про стратегічну екологічну оцінку (далі – СЕО), та необхідності здійснення СЕО замовник подає заяву про визначення обсягу СЕО до місцевих органів управління. Визначення обсягу СЕО, дозволяє сфокусувати звіт на важливих питаннях охорони довкілля, у тому числі для здоров’я населення, для громадськості та зацікавлених сторін.

Враховуючи вище вказане, надаємо на розгляд заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проекту ДДП в якості консультації з переліком критерій, які дозволяють оцінити чи підлягає проект ДДП процедурі СЕО та для визначення обсягу СЕО проекту містобудування «Коригування детального плану території для  будівництва зернового елеватора на 80,0 тис. тонн в с. Вирішальне Лохвицького району Полтавської області».

1) Замовник.

Вирішальненська сільська рада Лохвицького району Полтавської області

Адреса: 37263, Україна, Полтавська обл..

Лохвицький р-н., с.Вирішальне

Виконавець – ФОП Плахтюк С.Ю.

2) Вид та основні цілі документа державного планування, його зв’язок з іншими документами державного планування.

Містобудівним проектом «Коригування детального плану території для будівництва зернового елеватора на 80,0 тис. тонн в с. Вирішальне Лохвицького району Полтавської області» уточнюється цільове та визначається функціональне призначення земельних ділянок, формування містобудівних умов та обмежень.

Детальний план території для будівництва зернового елеватора на 80,0 тис. тонн в с.Вирішальне Лохвицького району на виконання вимог договору за №32-20П розробляється ФОП Плахтюк С.Ю. на замовлення Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області.

Метою розробки зазначеної містобудівної документації є:

  • організація забудови земельних ділянок загальною сумарною площею 8,2731 га  із визначенням та обгрунтуванням можливості будівництва зернового елеватора на 80,0 тис. тонн ТОВ «ЛОХВИЦЯ ЗЕРНО» в селі Вирішальне Лохвицького району Полтавської області;
  • зміна цільового призначення земельних ділянок на землі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
  • визначення функціонального призначення та параметрів забудови, просторової композиції та ландшафтної організації території проектування з урахуванням визначення кінцевого об’єму зберігання продукції на подальших стадіях проектування (стадії «П»);
  • визначення всіх планувальних обмежень у використанні території згідно з державними будівельними нормами та санітарно-гігієнічними вимогами;
  • визначення містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки.

Детальний план території є містобудівною документацією з планування території на місцевому рівні, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Детальним планом території уточняється планувальна структура і функціональне призначення земельної ділянки, визначаються орієнтовні параметри забудови земельної ділянки, на якій планується розміщення зернового елеватора на 80,0 тис. тонн, визначаються планувальні обмеження використання території згідно з державними будівельними і санітарно-гігієнічними вимогами. При цьому враховано раціональне розташування об’єктів нового будівництва та можливість здійснення їх інженерного забезпечення в межах території, що розглядається детальним планом, з урахуванням містобудівної ситуації, що склалася, положень Схеми планування Полтавської області та генерального плану населеного пункту 2017 року.

У детальному плані враховуються інвестиційні наміри будівництва для відповідної території, визначається етап будівництва на наступні 5 років (з терміну затвердження).

Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується шляхом їх розміщення на веб-сайті відповідної сільської/районної ради та/або місцевих друкованих засобах масової інформації, а також у загальнодоступному місці в приміщенні органу виконавчої влади, крім частини, що належить до інформації з обмеженим доступом відповідно до законодавства України.

При розробці детального плану території враховуються: «Схема планування території Полтавської області», розроблена Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст  «Діпромісто» у 2012 році (затверджена шістнадцятою сесією Полтавської обласної ради шостого скликання від 23.05.2013); інформація земельного  кадастру; генеральний план населеного пункту, розроблений у 2017 році; документи, які посвідчують право користування земельними ділянками.

3) Те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів).

Обсяг СЕО визначається переліком основних екологічних проблем, наявних на території, щодо якої здійснюється проектування.

Детальним планом розглядається можливість розміщення зернового елеватора на 80,0 тис. тонн в с. Вирішальне Лохвицького району Полтавської області. Земельна ділянка підлягає Державній реєстрації зі визначенням цільового призначення – 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що не суперечить нормативним вимогам щодо розташування зернового елеватора при належному забезпеченні інтересів територіальної громади, реалізації містобудівної політики розвитку проектної із дотриманням вимог містобудівного, санітарного, екологічного, природоохоронного, протипожежного та іншого законодавства.

Відповідно до генерального плану с.Вирішальне 2017 року, об’єкт проектування розташований в межах населеного пункту.

Проектом детального плану дана оцінка існуючого стану території, що розглядається, та передбачені: основні принципи планування і забудови території, її функціональне використання, інженерне забезпечення, організація транспортного та пішохідного руху, зокрема шлях руху пожежного транспорту для забезпечення пожежної безпеки, розміщення місць паркування транспортних засобів, а також комплексний благоустрій території проектування на виконання вимог ДБН Б.1.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану території».

Даних щодо радіоактивного забруднення території проектування немає. Несприятливі гідрометеорологічні явища (паводки, провали, зсуви) відсутні.

Територія проектування має сприятливі умови для будівництва і рівнинний рельєф. Проте територія вимагає підготовчих робіт під розміщення зернового елеватора.

Територія, яка підлягає детальному плануванню, знаходиться у південно-західній частині села Вирішальне.

Територія  проектування обмежується:

  • із північного заходу – земельною ділянкою державної власності та цільовим призначенням: 12.01 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту. Земельна ділянка відведена для обслуговування залізничних колій Полтавської дирекції Південної залізниці;
  • із північного сходу – територією житлової садибної забудови та територією зелених насаджень загального користування;
  • із південного сходу – територією сільськогосподарського призначення;
  • із південного заходу – автошляхом Т-17-23.

На час розроблення даної містобудівної документації, ділянка проектування, являє собою неблагоустроєну територію, на якій відсутня будь-яка забудова та багаторічні зелені насадження. Через ділянку проходять місцеві проїзди із грунтовим та асфальтобетонним покриттям.

Рельєф ділянки спокійний, має незначний ухил у напрямку зі сходу на захід. Екологічні, санітарно-епідеміологічні, протипожежні і містобудівні обмеження щодо планованої діяльності відсутні. Дана ділянка не належить до історико-культурних зон.

Екологічна ситуація в межах зони огляду навколо території проектування протягом останніх років залишається стабільною, випадків екстримально-високого рівня забруднення складових довкілля, підтоплення, зсувів, просідань поверхні території, хімічних викидів – дані відсутні.

В межах ДПТ об’єкти природно-заповідного фонду відсутні. Матеріали курортологічних ресурсів і медичного зонування для курортних районів – відсутні.

Транспортний зв'язок з територією, на яку розробляється Детальний план, здійснюється з існуючих доріг.

Розміщення нових елементів інженерної інфраструктури на території проектування потребує влаштування нових транспортних шляхів в межах ділянки проектування та поза її межами для забезпечення технологічних та протипожежних вимог.

Цінні зелені насадження в межах території проектування відсутні. Проектними рішеннями пропонується визначити території зелених насаджень спеціального призначення в межах та навколо території проектування.

У проекті передбачаються наступні заходи з благоустрою території:

- облаштування твердого покриття та проїздів;

- організація виїзду з території проектування на виконання протипожежних вимог;

- влаштування тимчасових паркувальних майданчиків для відвідувачів,  персоналу;

- з урахуванням вертикального планування, планується розмістити пішохідні доріжки по території проектування;

- облаштування майданчиків та місця для відпочинку відвідувачів з зоною WI-FI.

Основний перелік елементів благоустрою на території пішохідних комунікацій має включати: тверді види покриття, елементи сполучень поверхонь, озеленення, урни та контейнери для побутових відходів, освітлювальне обладнання.

Інженерне обладнання проектної території включає наступні мережі: водовідведення та водопостачання для господарсько-питних потреб, газопровід низького тиску, електропостачання.

Для забезпечення зернового елеватора водою передбачається облаштування окремої водозабірної свердловини разом із водонапірною баштою.

Адміністративно-побутовий корпус з лабораторією, контрольно-пропускні пункти та пожежне депо обладнуються  побутовою каналізацією.

Стічні води побутової каналізації самопливною каналізаційною мережею відводяться на локальну очисну споруду – септик у складі установки повного біологічного очищення (як варіант: «Джерело» Д5 природоохоронного підприємства «Екологія» м. Полтава продуктивністю 5,0 м³/добу) із застосуванням фільтруючих споруд (фільтруючих касет).

Розрахункові витрати господарсько-побутової каналізації, в залежності від кількості працюючих та встановлених санітарних приладів, будуть точніше розраховані на подальших стадіях проектування у відповідності з ДБН В.2.5.64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація».

Згідно вимог п.5.8 ДБН В.2.5-75:2013 та п.6.20 ДБН В.2.2-8-98 для очищення найбільш забруднених поверхневих вод проектуються локальні очисні споруди. Дощові стоки  забираються дощоприймачами і закритою проектною мережею дощової каналізації (Кп) відводяться на локальні очисні споруди з фільтрами-поглиначами в складі сепаратора нафтопродуктів  (можливо «BioBox NP-30»). Очищені поверхневі стоки виводяться на прилягаючі території зелених насаджень з урахуванням характеру рельєфу.

Подальші рішення щодо влаштування вертикального планування та засобів очищення поверхневих вод може бути уточнено на подальших стадіях проектування (стадія «П», «Р»).

4) Ймовірні наслідки:

Ймовірні наслідки діяльності – в проекті детального плану території враховано вимоги Конституції України; Земельного Кодексу України; Закону України «Про енергозбереження»; Закону України «Про основи містобудування»; Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; ДБН Б.1.1-14:2012 Державні будівельні норми України. «Склад та зміст детального плану території»; ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій»; ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів»; Правила охорони електричних мереж, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №209 від 04.03.1997; ДСТУ Б Б.1.1-17:2013 «Умовні позначення графічних документів містобудівної документації»; ДСП 173-96 «Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів» тощо.

а) Для довкілля, у тому числі для населення.

Ймовірні види впливу на навколишнє середовище:

– викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, розрахункові та фактично заміряні приземні концентрації яких не повинні перевищувати значення гранично допустимих концентрацій (ГДК), та пересувних джерел забруднення, а саме викиди  автомобільного транспорту та технологічного транспорту, передбаченого для процесу будівництва об’єкту;

– в період будівництва об’єктів та в процесі експлуатації вплив на водне середовище відсутній. Водопостачання –  мережа господарсько-питного водопроводу. Каналізація – самопливні мережі з влаштуванням септику (на перший період) та мережа комунальної каналізації (на позарозрахунковий період).

– на соціальне середовище – створення нових об’єктів активного відпочинку людей, проведення робіт по благоустрою та впорядкуванню території.

б) Для територій з природоохоронним статусом.

Об’єкти та території природно-заповідного фонду на території проектування відсутні, отже вплив не передбачається.

в) Транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення.

Транскордонний плив відсутній.

5) Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі, якщо документ державного планування не буде затверджено.

Придатність до забудови на стадії розробки Детального плану території визначається  виходячи з найбільш  раціонального  її використання, ефективного розміщення всіх основних елементів  об’єктів і їх структури, організації вертикального планування, створення чітких транспортних зв’язків,  можливості розвитку завдяки резервуванню території, максимальному збереженню середовища існування людини.

Даним детальним планом на розрахунковий період передбачається розміщення об’єктів благоустрою. Вільні від будівель, споруд та мощення частини земельних ділянок використовується для озеленення.

На планування проектної території впливатимуть інженерно-економічні аспекти її освоєння під забудову та ряд природних умов: геоморфологічні (форма рельєфу, крутизна схилів), геологічні (будова і склад залягаючих порід, їх несуча спроможність), гідрогеологічні (фізико-хімічний склад і рівень ґрунтових вод).

При розробці  детального плану  проектної території  основними нормативними документами є: Державні будівельні норми – ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій", Санітарні правила № 173 «Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів», ДБН Б.1.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану території».

6) Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки.

Перевірка матеріалів Детального плану території, розділу «Заходи з охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів», на відповідність діючим нормативно-правовим документам у цій галузі. Обсяг досліджень передбачається відповідно до ст.11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».

Обсяг досліджень про необхідність здійснення процедури СЕО передбачається відповідно до ст.11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».

Для розробки СЕО передбачається використовувати наступну інформацію: доповіді про стан довкілля, статистичну інформацію, дані моніторингу стану довкілля, оцінку впливу на довкілля планової діяльності та об’єкту, які можуть мати значний вплив на довкілля (в разі наявності).

7) Заходи, які передбачаються розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування.

З метою дотримання стану навколишнього середовища на належному рівні, який вимагають чинні нормативні акти, документацією передбачається ряд планувальних та інженерних заходів до яких відносяться:

1. Заходи, що впливають на всі компоненти середовища і в цілому покращують санітарно-гігієнічні умови:

- проведення забудови згідно нормативних вимог з наміченою містобудівною документацією та функціональним зонуванням;

- інженерна підготовка території та вертикальне планування, благоустрій, озеленення, влаштування твердого покриття проїздів та пішохідних доріжок.

2. Заходи, що поліпшують стан повітряного басейну:

- озеленення та впорядкування зелених насаджень.

- влаштування зелених насаджень спеціального загального користування (трав’яний газон) в межах ділянки проектування та поза її межами в місцях, де це можливо.

3. Заходи, що покращують стан підземного водного басейну:

- застосування мережі комунального господарсько-питного водопроводу;

- санітарне очищення — облаштування майданчиків контейнерів для збирання відходів.

Проектними рішеннями детального плану території земельної ділянки для  будівництва зернового елеватора на 80,0 тис. тонн Лохвицького району Полтавської області не передбачається організація планової діяльності, яка б спричинила негативні наслідки для безпечності життєдіяльності людей та їхнього здоров’я, флори, фауни та біорізноманіття, грунту, повітря, води, клімату, ландшафту, природних територій та об’єктів тощо.

У випадку виявлення при проведенні робіт археологічних об’єктів необхідно зупинити роботи та повідомити про це органи охорони пам’ятників.

Зважаючи на державну політику в галузі енергозбереження, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання природних ресурсів, при будівництві об`єктів доцільно максимально повно використовувати сучасні високоефективні екоенергозберігаючі технології та матеріали, зокрема огороджуючі конструкції з мінімальним коефіцієнтом теплопровідності, сучасні альтернативні джерела енергії, інженерне обладнання з високим коефіцієнтом корисної дії, тощо.

8) Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку.

Звіт про стратегічну екологічну оцінку має відповідати вимогам ч. 2 ст. 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» у разі необхідності проведення повномасштабної процедури СЕО.

9) Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції та строки їх подання.

Пропозиції надаються особисто або через уповноваженого представника у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім’я та по-батькові, місця проживання, особистого підпису; від юридичних осіб – із зазначенням їх найменування, місця знаходження, посади і особистого підпису керівника до Вирішальненської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, за адресою: 37263, Україна, Полтавська обл. Лохвицький р-н., с.Вирішальне протягом 15 днів з дня оприлюднення повідомлення на офіційному сайті Вирішальненської сільської ради http://vyrishalne.rada.org.ua/.

Додатки:

  • Проектний план до детального плавну території на 1 арк. в 1 прим.;

Сільський голова                                                                                       Н.В.Сліпухова

https://rada.info/upload/users_files/21048583/78bbb7610fb1fd2923b76058da38fe89.pdf

 

 

 

10.08.2020 р.

 Черговий електронний варіант
щомісячної юридично-просвітницької
газети «Правовий вісник»
https://www.legalaid.gov.ua/novyny/
shhomisyachna-yurydychno-prosvitnytska-
gazeta-pravovyj-visnyk/?fbclid=IwAR0GJyCUf0i__
sL8eteF-qaXqEl4xQJ2jMOcOt6fmE48NYo4MzJN7fZNQZc
Черговий електронний варіант
щомісячної юридично-просвітницької
газети «Правовий вісник» https://docs.google.
com/presentation/d/e/2PACX-1vQ4eGsmr2xh9vj
QGIhuEtUtOOw5NV0SbLIRElm7RDEyx--FUO0g-
VrKmJozr88fhCJ57YLNo6Avnugr/pub?start=
false&loop=false&delayms=3000&slide=id.g876f4898a4_6_0

З випуском щомісячної юридично-просвітницької газети «Правовий вісник» можна ознайомитися тут. https://docs.google.com/presentation/d/16YQFZm02RR7hfApl6Nr-ih50FPDngZM79e0_Sw0BDc4/mobilepresent?slide=id.g719f28b7aa_2_87

Онлайн  випуск  юридично- просвітницької газети "Правовий вісник"

посилання на видання тут: https://docs.google.com/presentation/d/13lN-MNuxzc9_e4SBZ9ls1pgLUaPZbj-wK11lcAOS04I/edit#slide=id.g6dfb1eab7a_7_5

З січневим випуском щомісячної юридично-просвітницької газети  «Правовий вісник» можна ознайомитися тут: https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vTxk0LLiNZcRkpUysv6m5kBzUH3DQHWqZUvv3dkoFAPs-3l_F 9QjtvS5EgaqPQqrd8TNG4kCMY3Dg44/pub?start=false&loop=false&delayms=3000&slide=id.g52b61c4e8e_4_0

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування

Асоціація міст України. Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування. Полтавське регіональне відділення

Коронавірус в Україні

Національна служба здоров'я України

Логін: *

Пароль: *